Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krátkosrstá plemena morčat

3. 5. 2006

Plemena morčat:

Plemena morčat se dělí podle srsti na KRÁTKOSRSTÁ, DLOUHOSRSTÁ a BEZSRSTÁ. Nejprve něco o krátkosrstých morčatech.

 

KRÁTKOSRSTÁ MORČATA:

Tato morčata se vyskytují nejběžděni ve zverimexech a mezi chvateli ,,mazlíků", morčat která se svým exteriérem (vzhledem) nehodí na výstavy a na čistokrevný chov. Ale i mezi krátkosrstými morčaty jsou čistokrevná výstavní zvířata. Krátká srst je na péči o trochu skormější něž dlouhosrstá, ale to neznamená, že nepotřebují žádnou péči. Jednou za čas je vykoupat jim dělá jen dobře. Kartáčování je pro ně příjemná masáž a také odumřelé chlupy se nehromadí a snadno se vyčešou. Pak mají srst krásně lesklou a hladkou. Na rozdíl od dlouhorsrtých jim totiž dorůstá jen do určité délky a vypadává. Ale teď něco o plemenech. (Fotky jsem si vypůjčila z různých stránek, doufám že se na mě jejich majitelé nebudou zlobit...)

 

Hladkosrsté

Tato morčata bývají asi nejběžnější. Na výstavách se hodnotí jejich stavba těla. Délka srsti je  2-3 cm. Mají hebkou srst bez vírů a vlnek.Mohou mít všechny barvy.(Fotka vypůjčená z ChsBellis)

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 


 

Americký crested

Je to také hladkosrsté morče, jen má na čele tzv. korunku. Je to vír srsti a má vždy bílou barvu. Bílá barva v korunce by se měla rovnoměrně rozkládat a nepřesahovat pěkně velkou a kulatou korunku. Tato morčata je celkem nákladné a těžké vyšlechtit. (Fotka vypůjčená  z ChsBellis)

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Anglický crested

Vypadá jako hladkosrsté morče či americký crested, ale liší se tím, že vír na čele (korunka) má stejnou barvu jako srst. Korunka má být kulatá a rovnoměrná a jako ostatní morčata má mít hladkou lesklou a rovnoměrnou srst bez lysin, strupů apod. (Fotka vypůjčená z ChsBellis)

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Rozeta

Rozetové morče (jinak také habešské) má po celém těle srst uspořádanou do vírů - rozet. Musí jich mít minimálně osm. Dvě mají být na hřbetě, dvě na bocích, dvě na zadečku a dvě na kyčlích. Mohou se také vyskytovat na ramenech a na čele. Musí být ovšem rovnoměrně rozložené, kulaté se středem o velikosti špendlíkové hlavičky. Ve zverimexech se často vyskytují, ale bývají nestandartní se špatně posazenými rozetami. Je těžké vyšlechtit morče, které by odpovídalo normám. (Fotka vypůjčená z ChsBellisObrazek)

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 Anglický rex

Toto morče má zvláštní strukturu srsti. Působí jakoby polámaným zvlněným dojmem. Srst je hrubá a neměla by přesahovat délku 3cm. Musí odstávat po celém těle, pokud někde přiléhá, je to chyba. Také v srsti nesmí být rozety ani jiné znaky. Proto by se neměli křížit s rozetami a crestedy. Můžeme také spojit s hladkosrstým a narodí se hladká, ale jsou stále nositeli tohoto typu srsti. (Fotka vypůjčená z Klubu morčat.)

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Americký (US) teddy

Toto plemeno se od rexe srstí neliší. Pouze geneticky. Proto je nemůžeme na pohled rozeznat. Platí tedy to samé jako u rexe.  Toto morče má zvláštní strukturu srsti. Působí jakoby polámaným zvlněným dojmem. Srst je hrubá a neměla by přesahovat délku 3cm. Musí odstávat po celém těle, pokud někde přiléhá, je to chyba. Také v srsti nesmí být rozety ani jiné znaky. Proto by se neměli křížit s rozetami a crestedy. Můžeme také spojit s hladkosrstým a narodí se hladká, ale jsou stále nositeli tohoto Toto morče má zvláštní strukturu srsti. Působí jakoby polámaným dojmem. Srst je hrubá a neměla by přesahovat délku 3cm. Musí odstávat po celém těle, pokud někde přiléhá, je to chyba. Také v srsti nesmí být rozety ani jiné znaky. Proto by se neměli křížit s rozetami a crestedy. Můžeme také spojit s hladkosrstým a narodí se hladká, ale jsou stále nositeli tohoto typu osrstění. Obrazek(Fotka vypůjčená z Klub morčat )

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Švýcarský teddy

I když se řadí mezi krátkosrsté, má delší srst. Měří okolo 6-8 cm. Struktura srsti je podobná jako u rexe a teddyho - jakoby polámaná a hrubá. Liší se tedy nejen délkou srsti, ale i znaky. Má na hlavě tzv. pony (to je delší pramen srsti jakoby přehozený přes hlavu.) a má rozety na kyčlích, které jsou však přes srst méně patrné. Zatím je u nás neuznávané plemeno, ale je jen otázkou času, kdy se zařadí. (Fotka vypůjčená z Klub morčat  )

Obrazek