Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o morče

10. 2. 2006

Také je důležité se o nás dobře strat! Je potřeba nám kartáčovat srst, stříhat drápky a občas i koupat. Ne všechny procedury jsou pro nás zábava, ale jsou důležité v péči o naše zdraví. Přečtěte si tedy základní informace o péči:

Česání a katráčování

KRÁTKOSRSTÝCH MORČAT:Obrazek

Krátkosrstým morčatům chlupy neustále vypadávají a dorůstají. Proto je potřeba mít nějaký kartáč, stačí také kartáček na zuby, a chupy pravidelně vyčesávat. Rostou jen do určité délky a pak vypadnou, takže máme pořád co česat. Pro morčata je česání většinou příjemné, mají ho jako masáž těla. Pokud se vám nechce utrácet za drahé speciální kartáče z obchodu se zvířecími potřebami, stačí když si koupíte obyčejný kartáč se ,,štětinami" v drogerii na česání malých dětí. Je jemný a pro morče jako stvořený! ;-)

DLOUHOSRSTÝCH MORČAT:Obrazek

U nich už je péče trochu náročnější. Dlouhosrstým morčatům chlupy neustále dorůstají. Česat bychom je měli každý den nebo ob den. Ze srsti je napřed nutné vybrat hobliny, seno a jiné drobnosti, které se do ní zapletly. Pak rozčesáváme řídkým hřebenem. Pokud je srst někde zašmodrchaná nebo zplstnatělá, opatrně žmolky rozčešeme nebo ustříhneme. Pokud má morče moc dlouhé chlupy, velmi mu ulevít, pokud mu chlupy ostříháte. Vhodné jsou zastřižené tak, aby je morče ,,necouralo" za sebou po zemi. Velmi mu ztěžují pohyb po kleci a zacuchávají a nabalují se jim do nich obliny.

Koupání

Někdo tvrdí, že morčata by se neměla koupat. To je otázka názoru, ale z vlastních i cizích zkušeností víme, že jim to neublíží, naopak jejich srsti ulevíme od špíny a zvláště pak v létě, když je venku. V zimě koupání pokud možno omezujte, protože je riziko prochladnutí a nemoci morčete. V létě při vedrech může vykoupání morče příjemně osvěžit. Když ho po koupání vysušíte jemně ručníkem a necháte na mírném sluníčku doschnout. Při samotném koupání postupujeme většinou takto: Nejprve nalijeme do lavoru nebo umyvadla VLAŽNOU VODU. Napustíme jí asi tolik, aby sahala morčeti asi tak po břicho. Porče opatrně vložíme do vody. Některá morčata se leknou a můžou se začít škrábat pryč. Pokud je morče zvyklé, voda mu nevadí. Následně mu jemnými proudy vody z rukou namočíme hřbet. NENAMÁČEJTE MORČETI HLAVU, ZEJMÉNA NE UŠI! Pokud je špinavé jen břicho, hřbet není nutné namáčet. Poté jemně promneme a odstraníme nejhorší špínu rukama. Poté použijeme jemné mýdlo, dětský šampón nebo speciální šampóny pro drobná zvířata, napěníme a důkladně opláchneme, nejlépe novou čistou vodou. Pořádně vypláchneme zbytky mydliny, pozor na oči a uši! Potom morče, no nechci říct vyždímáme, ale nic lepšího mě nenapadá. Prostě z něho přebytečnou vodu rukou opatrně stáhneme a položíme ho do nějakého ručníku neho hadru. Vysajeme jím ještě přebytečnou vodu ze srsti a poté necháme volně v teple uschnout, nebo v zimě můžeme použít fén, ale z větší dálky, abychom morčeti nepřipálili kožíšek! A morčátko by mělo přijít zpět do klece až bude suché, protože jinak se vlhká srst umaže ještě mnohem víc než byla předtím.

Stříhání drápků

Drápky morčatům stále dorůstají jako lidem nehty. Je třeba je stále zastřihovat. Můžete drápky dát u veterináře zkušeného chovatele nebo sami. Potřebujete k tomu nůžky nebo kleštičky na nehty. Stříhejte asi v ohybu  drápku, několik milimetrů od prokrvené části drápku. U světlých drápků je krev v drápku vidět, u tmavších je to horší - musíte odhadnout. Pokud přestříhnete a z drápku začne téci krev, nezmatkujte ale namočte kousek vaty nebo vatového tamponku do vody a přiložte na drápek dokud nepřestane krev téci. Případně použijte lehkou dezinfekci. My většinou použijeme peroxid vodíku 3% .

 

Komentáře

Přehled komentářů

:-)

(Iva, 17. 2. 2006 18:19)

To o novém zvířátku v domově chápu! Sama jsem zblázněná do zvířat a ... neuměla bych si představit, že bychom doma žádné neměli! Taky jsem měla poprvé křečka, měla jsem ho hrozně moc ráda a těžko jsem se s jeho odchodem srovnávala, ale morčátko je na bolest skvělá náplast. Co se týče jeho chování, něco o kvikotu a podobných projevech je v ,,život morčat" v ,,co to říká?" Přeji samé nádherné zážitky s morčátkem! Každé zvíře je výjmečné!

koupání

(Lucie, 17. 2. 2006 10:11)

Ahojky všem. Jsem ráda , že jsou lidé , kteří se o své radosti (starosti) podělí s okolím. Pořídila jsem své dceři (5 let) morčátko asi před 2 měsíci. Sama jsem jako malá měla křečka , a tak vím jaká je to radost - mít doma živé zviřátko.Musím přiznat , že moc nerozumím co po nás naše morčátko chce , když třeba kňourá , nebo strká hlavou do naší ruky , ale budume se snažit ji (tedy spíš jemu) porozumět. Jak už jsem psala , když jsem byla malá měla jsem křečka (normální křeček domácí tříbyrevný). Dožil se úctyhodných pěti let a musím říct , že alespoň pro mě , byl vyjímečný. Ne jen že se smnou koupal ve vaně , ale dokonce když jsem ho nechala běhat po pokoji a třeba po hodině jsem zaškrabala na koberec , vždycky na zavolání přišel. Už je to docela dávno a stýská se mi a tak koupí morčátka pro mou dceru se splnilo i moje přání " mít zase doma živé zvířátko".Doufám , že budu i nadále nacházet milé a poučné články tady i jinde a že lidé , kteří mají rádi přírodu a zvířata stále budou mezi námi a bude jich čím dál , tím víc. S pozdravem se loučí novomajitelka Lucie z Prahy.

No pěkné,pěkné:)

(Šárka a kluciii:))), 11. 2. 2006 10:12)

Ahoojky Ivíku:)))..Fakt pěkné článečky a fotečky:))